
Vzdrževanje težko vnetljivih hidravličnih tekočin vrste HFC
Težko vnetljive hidravlične tekočine smo že obravnavali, prav tako pa so bile tudi že omenjene v drugih revijah. V tokratnem prispevku se bomo osredotočili predvsem na tekočine na osnovi zmesi voda-glikol, ki so poznane tudi kot tekočine vrste HFC. Najpogosteje jih uporabljamo v livarnah (stroji za tlačno litje) in jeklarnah (peči).

Povezovanje industrijske opreme v 5G-omrežje
Implementacija 5G-tehnologije omogoča povezljivost med obstoječimi in novimi napravami v proizvo- dnih sistemih ter prispeva k premagovanju ključnih tehnoloških izzivov pri IT-povezovanju proizvodnih procesov. V industrijskih okoljih 5G prinaša večjo fleksibilnost in agilnost sistemov, omogoča oddaljeno spremljanje delovanja naprav, optimizacijo logističnih procesov ter uvajanje pametnega vzdrževanja.

Regulativna skladnost ob implementaciji laboratorijskih računalniških sistemov v farmacevtski industriji
Implementacija računalniških sistemov v farmacevtski industriji mora zagotavljati skladnost z regulativnimi zahtevami, visok nivo integritete podatkov ter kakovost izdelkov. Študija pregleduje evropsko zakonodajo, evropsko in ameriško farmakopejo ter globalne smernice, kot sta GAMP 5 in ALCOA++, da bi opredelila potrebne standarde in najboljše prakse.

Zviševanje energijske učinkovitosti industrijskih hidravličnih sistemov z uporabo variabilnih pogonskih sklopov
Trajnostni razvoj in zeleni dogovor sta zelo pomembna za ohranitev naravnega okolja in izboljšanje energetske učinkovitosti. Omenjeno je zelo povezano s proizvajalci strojev in naprav, kamor sodijo tudi izdelovalci hidravličnih pogonov. V okviru javnega razpisa je bil izveden pilotni projekt, povezan z iskanjem boljših izvedb hidravličnih pogonov.

Metodologija načrtovanja digitalnih dvojčkov v pametnih tovarnah
Prispevek predstavlja strukturiran petstopenjski pristop za načrtovanje in implementacijo digitalnega dvojčka v proizvodnem okolju, ki je ključnega pomena za preobrazbo tradicionalnih tovarn v pametne proizvodne sisteme. Metodologija zajema analizo obstoječih procesov, razvoj prilagojenih digitalnih modelov, integracijo tehnologij ter postopno uvedbo rešitev v delovne procese.

Rekonstrukcija dvostopenjskega hidravličnega varnostnega ventila
Okoljska politika gre v zadnjih časih v smeri trajnostnega razvoja na vseh področjih. Tako se tudi v hidravliki poskušajo najti trajnostne rešitve. Ena izmed teh rešitev je uporaba vode namesto hidravličnega olja v hidravliki (pogonsko-krmilni hidravliki – PKH).

Agilne in zelene pametne tovarne: Metodologija za načrtovanje
V hitro spreminjajočem se proizvodnem okolju postajajo agilna in zelena podjetja proizvodni sistemi prihodnosti. Za uspešno implementacijo tehnologij Industrije 4.0 je treba slediti novi metodologiji, ki vključuje več pomembnih korakov. Ti zajemajo opredelitev problema in njegovega obsega, izbiro ustreznih modelov ter transformacijskih metod, vse pa spremljajo jasna navodila za uporabo.

Izvedba strategije vodenja za zmanjšanje izgub v sinhronskih strojih z notranjimi trajnimi magneti
V pogonih, ki zahtevajo zelo visok izkoristek je najpogosteje uporabljen sinhronski stroj s trajnimi magneti (SSTM). Visok izkoristek dosežemo z optimizacijo zgradbe SSTM ter z ustrezno strategijo vektorskega vodenja, ki stroj vodi v delovnih točkah z najmanjšimi izgubami.

Trajnostni testi 3D natisnjenih vodno-hidravličnih proporcionalnih potnih ventilov
Čeprav se voda redko uporablja v pogonsko-krmilni hidravliki (PKH), pa napredne tehnologije odpirajo nove možnosti za širšo uporabo vodne hidravlike (vodne PKH). 3D-tisk kovinskih komponent omogoča izdelavo kompleksnih notranjih geometrij, kakršne s tradicionalnimi postopki niso dosegljive. Z njim lahko ventilom znatno zmanjšamo maso in hkrati izboljšamo pretočne karakteristike.

Pregled tehnologij za adsorpcijsko shranjevanje toplote
Sedanje energetske politike se osredotočajo na prehod s fosilnih goriv na obnovljive vire energije, katerih glavna pomanjkljivost je njihova nestalnost. Za reševanje tega izziva se razvijajo sezonski hranilniki toplote, ki omogočajo shranjevanje in uporabo toplote skozi daljše obdobje, običajno več mesecev ali celotno sezono.