
Razvoj hidravličnega sistema Stewartove ploščadi
Stewartova ploščad omogoča simulacijo v šestih prostostnih stopnjah. Sestavljata jo dva nepravilna šestkotnika, ki sta med seboj povezana s šestimi aktuatorji – hidravličnimi valji. S kontroliranim simultanim uvlačenjem ali izvlačenjem batnic iz cevi hidravličnih valjev se spreminja dolžina posamezne noge in tako dosežemo gibanje zgornje pomične ploščadi, ki je popisano s pomočjo matematičnega ozadja.

Združljivost filtrirnih materialov z ionskimi hidravličnimi tekočinami
Učinkovito filtriranje je na področju strojev in naprav pogosto zelo pomembno, saj je od učinkovitosti filtra odvisno varno, zanesljivo ter dolgotrajno in ekonomično delovanje celotnega sistema. To še posebej velja za izredno obremenjene hidravlične sisteme. Pri teh sta učinkovitost filtra in sposobnost filtriranja odvisni od različnih faktorjev.

Razvoj miniaturnega proporcionalnega hidravličnega ventila za krmiljenje gibov humanoidnega robota
Za krmiljenje hidravličnih nog humanoidnega robota je bilo treba zasnovati in optimizirati hidravlični proporcionalni ventil čim manjše mase in velikosti. Poleg kompaktnosti mora ventil za hitre gibe robota omogočati velike pretoke, hkrati pa zagotoviti čim manjše notranje puščanje.

Razvoj in praktična uporaba vrhunskega hidravličnega mineralnega olja
V uvodu prispevka bodo navedene zahteve, s katerimi se srečujemo pri sodobnih strojih in hidravlični opremi. Prikazan bo medsebojni vpliv med zahtevami za nek stroj, kakovostjo maziva in specifikacijami. V nadaljevanju bo predstavljen razvoj vrhunskega hidravličnega olja na mineralni osnovi, ki upošteva te sodobne zahteve.

Nelinearna regulacija hitrosti elektrohidravličnega rotacijskega servopogona
V članku je predstavljena zasnova nelinearne regulacije hitrosti elektrohidravličnega rotacijskega servosistema z uporabo Lyapunove teorije nelinearnih sistemov. Zaradi zelo nelinearne narave elektrohidravličnega servosistema običajne strategije vodenja večinoma ne morejo doseči želenih ciljev.

Razvoj koncepta pametne celice za peskanje
Laboratorij LASIM je skupaj s podjetjem IMP Armature, d. o. o., razvil koncept distribuirane pametne tovarne na primeru celice za peskanje, ki bo služil podjetju kot ključno vodilo za digitalizacijo ostalih procesov v proizvodnji. Razvoj koncepta je temeljil na tesnem sodelovanju obeh partnerjev, …

Razvoj, izdelava in testiranje proporcionalnega potnega ventila, izdelanega s 3D-tiskanjem kovin in z uporabo topološke optimizacije
V zadnjih letih so se v proizvodnjah začele uporabljati dodajalne tehnologije tudi kot orodja za izdelavo večjih serij. Z uporabo različnih materialov lahko dosežemo najrazličnejše oblike končnih izdelkov, tudi take, ki jih z drugimi postopki ne bi mogli izdelati.

Poslovni in tehnološki vidik informatizacije in avtomatizacije procesov v industrijski praksi
Digitalna preobrazba prinaša organizacijam velike tehnološke in poslovne izzive. Pomaga spreminjati vzorce delovanja organizacij in vpliva na povečevanje inovativnosti in konkurenčnosti. Hkrati predstavlja sijajno priložnost za razvoj in uvedbo številnih pozitivnih sprememb obstoječega poslovnega in procesnega modela.

Nosilne palične konstrukcije in segmentacija
Nosilne palične jeklene konstrukcije zaradi enostavnosti in vsestranskosti omogočajo gradnjo na težko dostopnih področjih, saj so lahke za prevoz, enostavne za montažo in ne zavzamejo veliko prostora. Ustaljena inženirska praksa uporablja modularno zasnovo konstrukcije, pri kateri je nosilna konstrukcija razdeljena na višinske segmente.

Preizkušanje vpliva svetlobnih pogojev na kakovost slike za optični pregled površinskih napak
Razvoj brezkontaktnih in avtomatiziranih orodij za optični pregled predmetov napreduje v primerjavi s taktilnimi metodami v sodobnih tovarnah. Da bi razvili napredno optično orodje za pregledovanje kovinskih komponent, se soočamo s številnimi izzivi.