Pregled tehnologij za adsorpcijsko shranjevanje toplote
Sedanje energetske politike se osredotočajo na prehod s fosilnih goriv na obnovljive vire energije, katerih glavna pomanjkljivost je njihova nestalnost. Za reševanje tega izziva se razvijajo sezonski hranilniki toplote, ki omogočajo shranjevanje in uporabo toplote skozi daljše obdobje, običajno več mesecev ali celotno sezono.
Ključni koraki za vzpostavitev trajnostne proizvodnje
Sodobna industrijska podjetja morajo zaradi globalnih in evropskih predpisov ter prehoda na trajnostne prakse prilagoditi svoje delovanje ciljem trajnostnega razvoja. Ti cilji vključujejo doseganje ciljev »20 20 20« – 20 % manjša poraba energije, 20 % večja energetska učinkovitost in 20 % več obnovljivih virov.
Prednost uporabe inženirskih polimerov za trajnostne hidravlične komponente
Inženirski polimeri so dokazali, da imajo zelo obetavne tribološke lastnosti in uspešno sledijo visoko zmogljivim termoplastom. V naših raziskavah smo preizkušali in analizirali polioksimetilen (POM) za zelo zahtevne delovne pogoje hidravličnih vklopno-izklopnih ventilov.
Celostna preobrazba proizvodnih in intralogističnih procesov Avtomatizacija, implementacija digitalnih rešitev in digitalnega dvojčka
V sodobnem poslovnem okolju se podjetja vse bolj zavedajo pomena avtomatizacije in digitalizacije proizvodnih in logističnih procesov. Zato je v članku predstavljena celostna preobrazba proizvodnih in intralogističnih procesov podjetja Herbarium. Projekti za avtomatizacijo, digitalno transformacijo in uporabo digitalnega dvojčka omogočajo znatno izboljšanje učinkovitosti, zmanjšanje operativnih napak in povečanje produktivnosti.
Napoved rabe toplotne energije, potrebne za dogrevanje zraka v mehanskem prezračevalnem sistemu
V tem članku predstavljamo izdelavo računalniškega programa za napovedovanje potrebne toplote za dogrevanje zraka v mehanskem prezračevalnem sistemu. Prikazan je postopek izdelave računalniškega programa, ki temelji na urnem spreminjanju temperature zunanjega zraka in urniku obratovanja prezračevalne naprave.
Karakteristike obdelave aluminija 6061 z abrazivnim vodnim curkom z ozirom na standard SN 214001
V raziskavi smo preučevali obdelavo aluminija 6061 z abrazivnim vodnim curkom in jo primerjali s standardom SN 214001. Eksperimenti so bili izvedeni pri različnih vodnih tlakih in debelinah obdelovanca, pri čemer smo merili hrapavost površine (Ra), koničnost reza, napake pri vhodu in izhodu iz konture ter napake vogala.
Uporaba tehnologije 5G v proizvodnih procesih in sistemih
Članek predstavlja celovito raziskavo o potencialu tehnologije 5G v kontekstu industrijskih aplikacij, ki je bila izvedena v laboratoriju LASIM Demo Center SMART FACTORY (DCSM). Raziskava je bila osredotočena na testiranje in preizkušanje različnih vidikov uporabe tehnologije 5G v industrijskih okoljih, pri čemer so bile izvedene temeljite analize hitrosti izmenjave podatkov, stabilnosti povezave ter združljivosti s komunikacijskimi protokoli.
Uporaba metode rojenja z lastnim odzivom v minimalno invazivnem nadzornem sistemu
Nadzor proizvodnih procesov je ključni dejavnik za zagotavljanje kakovosti, maksimiranje izrabe proizvodnih sredstev in izboljšanje drugih kazalnikov uspešnosti. Visoka cena uvedbe nadzornega sistema pa je pogosto ovira, zato so ti sistemi tipično na voljo le na množično proizvedenih strojih, medtem ko so na unikatnih strojih na voljo le v omejenem obsegu.
Analiza varilnega transformatorja za potrebe razvoja robotskega uporovnega točkovnega varjenja
V avtomobilski industriji se množično uporabljajo sistemi za uporovno točkovno varjenje za varjenje avtomobilskih karoserij, pri katerih je varilni transformator nameščen na premikajočem se robotu, zato je teža transformatorja pomemben dejavnik. Težo transformatorja lahko znižamo z višjo napajalno frekvenco, saj lahko uporabimo manjši presek železnega jedra in posledično navitij, kar precej zmanjša težo transformatorja.
Simulacija mehanskega odziva nestandardnih čepov
Prispevek povzema simulacijske aktivnosti, izvedene z namenom vrednotenja mehanskega odziva nestandardnega čepa kot posledice različnih obremenitvenih scenarijev. Podrobno razumevanje mehanskega odziva čepa se lahko razume kot predpogoj za pravilno izvedbo (potrditvenega) eksperimenta, pravilno pripravo vzorcev (oz. preizkušancev) ter nenazadnje tudi za pravilno določitev smernic za načrtovanje tovrstnih komponent.