+386 1 47 71 704 ventil@fs.uni-lj.si

Uporaba tehnologije 5G v proizvodnih procesih in sistemih

4. septembra, 2024 | Izpostavljeni članki, Znanstveni in strokovni članki

Dr. Miha Pipan, univ. dipl. inž., doc. dr. Marko Šimic, univ. dipl. inž., Leon Vončina, student, prof. dr. Niko Herakovič, univ. dipl. inž., all University of Ljubljana, Faculty of Mechanical Engineering

Razširjeni povzetek:

Članek predstavlja celovito raziskavo o potencialu tehnologije 5G v kontekstu industrijskih aplikacij, ki je bila izvedena v laboratoriju LASIM Demo Center SMART FACTORY (DCSM). Raziskava je bila osredotočena na testiranje in preizkušanje različnih vidikov uporabe tehnologije 5G v industrijskih okoljih, pri čemer so bile izvedene temeljite analize hitrosti izmenjave podatkov, stabilnosti povezave ter združljivosti s komunikacijskimi protokoli. Namen študije je bil razumeti, kako lahko tehnologija 5G prispeva k izboljšanju učinkovitosti, povezanosti in agilnosti v proizvodnji ter industrijskih procesih.

V eksperimentalnem delu raziskave so bili preizkušeni različni industrijski sistemi, kot so industrijski roboti, sodelujoči roboti, pametna skladišča, pametne ročne montažne postaje in druga industrijska oprema. Preizkusi so potekali v laboratorijskem okolju DCSM, kjer so bile analizirane ključne lastnosti 5G-omrežja v industrijskih pogojih, kot so hitrost prenosa podatkov, stabilnost povezave ter združljivost s specifičnimi industrijskimi protokoli.

V sklopu raziskave je bila izvedena tudi namestitev 5G-omrežja v laboratoriju DCSM, kar je omogočilo komunikacijo med različnimi industrijskimi komponentami prek LAN, Wi-Fi ali 5G- omrežij. Tako je bila ustvarjena infrastruktura za testiranje in analizo združljivosti različnih industrijskih naprav z 5G-omrežjem ter njihovo povezljivost v realnem industrijskem okolju.

Pomemben del raziskave je bil preizkus učinkovitosti in stabilnosti povezave med 5G-omrežjem ter različnimi industrijskimi napravami. Preizkusi so vključevali primerjavo hitrosti in stabilnosti povezave med 5G-omrežjem ter obstoječimi LAN- in Wi-Fi-omrežji, kar je omogočilo celovit vpogled v prednosti in izzive uporabe tehnologije 5G v industriji.

Na podlagi rezultatov raziskave je bilo ugotovljeno, da tehnologija 5G ponuja velik potencial za izboljšanje operativne učinkovitosti, povezanosti in agilnosti v industrijskih okoljih. Kljub temu pa so bili izpostavljeni tudi nekateri izzivi, kot so potreba po nadaljnjih raziskavah in razvoju ter zagotavljanje združljivosti s specifičnimi industrijskimi protokoli.

Končni zaključki raziskave so, da je tehnologija 5G ključna za prihodnost industrije in da lahko pravilna implementacija in uporaba te tehnologije prispevata k večji produktivnosti, učinkovitosti ter konkurenčnosti industrijskih procesov.

Ključne besede:

5G, povezljivost, proizvodni sistemi, testiranje združljivosti, komunikacijski protokoli

Zahvala za sofinanciranje:

Delo je bilo finančno podprto v okviru Javne agencije za raziskovalno in inovacijsko dejavnost RS – ARIS, Raziskovalni program P2-0248 – Inovativni proizvodni sistemi in procesi, raziskovalni projekt J2-4470 – Raziskave zanesljivosti in učinkovitosti robnega računalništva v pametni tovarni z uporabo 5G-tehnologije. Delo je financirala Evropska unija, projekt 101087348 – Krepitev zmogljivosti za odličnost slovenskih in hrvaških inovacijskih ekosistemov za podporo digitalnemu in zelenemu prehodu pomorskih regij ter projekt 101058693 – Trajnostni prehod v agilno in zeleno podjetje.

Znanstveni in strokovni članki

Z nadaljno uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje. Z nadaljno uporabo te spletne strani oz. s klikom na gumb "Se strinjam", se strinjate z uporabo piškotkov.

Zapri